Bakan Yardımcısı Sayan: Birileri Rahatsız Oluyorsa Doğru Yoldayız Demektir
16 Aralık 2020

Programda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, yerli ve milli üretime verdikleri önem hakkında konuştu. Türkiye’nin yerli ve milli üretime odaklanmasının önemli olduğunu dile getiren Sayan, “Bugün gelişmiş teknolojiye sahip uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak, kimseye hesap vermeden onu sadece ve sadece kendi hukuki menfaatleri çerçevesinde kullanabilmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz.  Bu bağlamda gerek devletimize ait kurumlar gerekse özel firmalarımızın her alanda bağımsız teknolojik çalışmalar yapmalarının ne denli önemli olduğunu daha önce defaten vurguladığım gibi bir kez daha yineliyorum” dedi.

Bugün savunma sanayiinde çok önemli bir noktada olduğumuzu vurgulayan Sayan, Türkiye’nin yalancı dostlarını da rahatsız ediyor. Onlar rahatsız oluyorsa doğru yoldayız demektir” dedi.

Bakan Yardımcısı Sayan, salgın döneminde yapılan çalışmalardan da bahsetti. Bugün dijital dönüşümün bir seçim ya da tercih değil, tamamen bir zorunluluk olduğuna dikkat çeken Sayan, “Teknolojide yaşanan gelişmeler, birçok sektörü etkilemesinin yanı sıra, fiziksel gerçekliğe bir alternatif olan bambaşka dijital bir boyutun da ortaya çıkmasına sebep oluyor. Dijital gerçeklik uygulamaları ile birlikte artık insanlar evlerinden çıkmadan da dünyanın diğer ucundaki bir müzeyi veya antik kenti sanal olarak gezebiliyor,  şu anda olduğu gibi bir toplantıya katılabiliyor. Ya da sevdiği macera sporlarını yaralanmadan dijital bir ortamda yapabiliyor” şeklinde konuştu.

Bakan Yardımcısı Sayan: Artık Toplum 6.0’dan Bahsediyoruz

Bugün artık toplumların dijital dönüşümünün versiyonlarının konuşulduğunu belirten Sayan, “Toplum 5.0’dan sonra şimdi de Toplum 6.0’dan bahsediyoruz. Siber alan ve fiziksel alanın yüksek seviyede entegre olduğu “süper akıllı toplum” olan Toplum 5.0’ın getirdiği değişimleri konuşurken, artık Toplum 6.0 ile tamamen internet, yazılım ve robotlar üzerine yapılanan insansız projelerden bahsediyoruz. Yani Toplum 6.0 ile insansız yaşam projelerinin ön planda olacağı bir dönem yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

Sayan, veri konusundaki gelişmelerden de bahsetti. Dünyadaki dijital veri havuzunun yüzde 90’ının son üç yıl içinde oluştuğu bilgisini paylaşan Sayan, “Söz konusu veri havuzunun büyük bir kısmının hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya üzerinden oluşturulduğu ortadadır. Sosyal medya şirketleri geniş çaplı kullanıcı sayıları ile kullanıcı verilerinden yararlanarak milyarlarca dolar gelir elde ediyor. Buna gelirlere rağmen kişilerin haklarının korunması noktasında ihtiyaç duyulan önleyici ve koruyucu mekanizmaları geliştirmediklerini gözlemliyoruz” diye konuştu.

“Milli Teknoloji Hamlesi” rehberliğinde yapılan çalışmalarla yerli ve milli olma konusunda önemli adımlar atıldığına dikkat çeken Sayan, “5G’ye yönelik standardizasyon çalışmaları sürdürülüyor. Biz de bu çalışmaları yakından takip ediyoruz. 6G’ye yönelik çalışmalar da ülkemizde başlamış durumda. 6G’de artan bant ihtiyacı sonucu Terahertz dalgalarına odaklı çalışmalar bekleniyor. Bu amaçla Japonya Ulusal Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri Enstitüsü ve Medipol Üniversitesi ile işbirliği sonucu Terahertz çalıştayını gerçekleştirdik. Çalıştayda çok değerli akademisyenlerimiz, sektör paydaşlarımız ve Japonya temsilcileri tarafından bilgi paylaşımı gerçekleştirildi. Ayrıca çeşitli üniversitelerimiz tarafından 6G çalıştayları gerçekleştiriliyor ve 6G konusunda yürütülen çalışmalara yönelik paylaşımlar yapılıyor. Amacımız yeni teknolojileri yerli ve milli imkanlarla ilk uygulayan ülkeler arasında olmak” dedi.

Başkan Karagözoğlu: Dijitalleşme Bireylerin Hayatını Kökten Değiştiriyor

Günümüzde dijitalleşmenin artışıyla birlikte yaşanan dönüşümlere dikkat çeken Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da mobil altyapıların hayatımızdaki artan önemine değindi.  Dijitalleşme sürecinin bireylerin ve toplumların hayatında köklü değişimleri getirdiğini dile getiren Karagözoğlu, “Toplum hayatında yaşanan dönüşümler, Toplum 5.0 ve Toplum 6.0 gibi kavramlar ile tanımlanıyor. Günümüzde Toplum 5.0 olarak tanımlanan kavram aslında, dijitalleşmenin etkisi, demografik, ekonomik ve sosyolojik yönden değerlendirerek, insanların makine ve robotlarla ilişkisinin en verimli biçimde sağlandığı “süper akıllı toplum” modelini öneriyor. Toplum 5.0’dan bir sonraki aşama olan Toplum 6.0 ise insansız yaşam projesi olarak karşımıza çıkıyor ve birçok sektörün tamamen internet, yazılım ve robotlar üzerine dönüştürüldüğü bir dönemi ifade ediyor” ifadelerini kullandı.

Bu durumun kamu çalışmalarına da yansıdığını söyleyen Karagözoğlu, “Ülkemizde de e-devlet uygulamaları hızla gelişiyor, sunulan hizmetlere yenileri ekleniyor. BTK olarak biz de bu sürece önemli katkılar sağlıyoruz. E-devlet üzerinden sunulan hizmetlere yenilerinin eklenmesi konusunda işletmecilerimiz ile birlikte çalışmalar yürütüyoruz. Ekim ayında yeni bir hizmetin daha e-devlet üzerinden verilmesini sağladık. Vatandaşlarımızın, işletmeci bayi veya ofisine gitmeden bulundukları yerden telefon, internet ve kablo TV hizmetleri için fesih başvurularını e-devlet kapısı üzerinden sunulmasını sağladık. Temassız işlemlerin önemli olduğu Covid19 salgını sürecinde rakamlara baktığımızda bu hizmetten vatandaşlarımızın etkin biçimde faydalandığını ve memnun olduklarını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Karagözoğlu: BTK Olarak Teknolojinin Kalbindeyiz

Karagözoğlu, “Hiç şüphesiz mobil teknolojilerdeki son yıllarda yaşanan gelişim, dijital dönüşüme giden yolda en önemli hızlandırıcılardan biridir. Biz de BTK olarak teknolojik gelişmelerin kalbindeyiz. Geleceğin teknolojilerini ülkemiz vatandaşlarına sunmak için çalışıyoruz. Gündemimizin ilk sıralarında 5G ve ötesi teknolojiler var. 5G’yi sadece “daha fazla hız” değil, teknolojik dönüşümün anahtarı olarak görüyoruz. Biz de 5G’ye mümkün olan en kısa süre içerisinde yerli ve milli imkânlarla geçmek için var gücümüzle çalışıyoruz” sözleriyle yaptıkları çalışmalara dikkat çekti.

Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlamak için ellerinden gelen tüm çalışmaları yürüttüklerinin altını çizen Karagözoğlu, “BTK olarak çocuklarımızı, gençlerimizi yazılım ve teknoloji alanında kariyer yollarında destekliyoruz.  Bakanlığımız ve BTK olarak, Hazine Maliye Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz “1 Milyon İstihdam” projesi kapsamında BTK Akademi kanalı ile eğitimler veriyoruz. Şu anda BTK Akademi Online Eğitim Platformunda 562.873 kullanıcı var. Platforma sadece yazılımcı olmak isteyen gençleri değil her yaştan her meslekten her kesimi davet etmek istiyoruz. Yazılım da artık bir yabancı dil gibi zorunlu hale gelecek. İlerde tüm meslekler zorunlu olarak yazılım bilmek zorunda kalacak. Proje kapsamında hedefimiz, 2023 yılına kadar 1 milyon yeni yazılımcı yetiştirmek” sözleriyle konuşmasını noktaladı.