Bakan Yardımcısı Sayan: Ülkemizin 5G ve 6G Teknolojilerine Geçiş Sürecinde Yerli ve Millilik Oranlarını En Üstte Tutuyoruz
15 Eylül 2023

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen “Mobil İletişim ve Bilgi Teknolojileri Fuarı”na katıldı. ‘’Mobile Entegre Yaşam’’ ana temasıyla gerçekleştirilen fuara; kamu, özel sektör, akademi ve iş dünyasından önemli isimler katıldı. Fuarın açılışında konuşan Sayan, bilgi ve iletişim sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Etkinlikte konuşan Bakan Yardımcısı Sayan, bilgi ve iletişim sektöründeki pazarın her geçen yıl büyüdüğüne dikkat çekti. Sayan, “2022 yılında 4,4 trilyon dolar seviyesine olan büyüklüğün, 2026 yılında 5,6 trilyon dolar büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor. Ülkemizde ise bilgi ve iletişim teknolojileri pazar büyüklüğünün hızla arttığını ve 2022 yılında 409 milyar TL olduğunu görüyoruz.” dedi

Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin iş ve sosyal hayatımızda önemli değişimler yaşandığını belirten Sayan, bu değişimlerin yaşanmasında en önemli etkenin güçlü bir iletişim altyapısı olduğunu ifade etti. Bakan Yardımcısı Sayan, “Bizler de Bakanlık olarak ortaya koyduğumuz politika ve hedeflerle, fiber optik altyapının güçlendirilmesi ve geniş bant altyapısının daha da yaygınlaştırılması konularında stratejik adımlar atıyoruz. Ülke genelinde daha da hızlı, güvenilir ve erişilebilir bir internet altyapısını güçlendirme yönünde yoğun çalışmalar sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında 5G ve yeni nesil teknolojiler konusunda çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Sayan, “Bakanlık olarak ‘Bilim, teknoloji ve yenilikte yetkinleşmiş, üreten, katma değerini kendi beyin gücüne dayanarak artırabilen bir Türkiye’ hedefi doğrultusunda çeşitli projeler geliştiriyoruz.  5G Açık Test Sahası, 5G TR Forum ve 5G Vadisi çalışmalarını yıllardır başarı ile yürütüyoruz. Ülkemizin 5G’ye geçişinin yerli ve milli şebeke ürünleri ile geçme hedefi çerçevesinde ‘Uçtan Uça Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’ yürütülüyor. Burada temel hedefimiz 5G ve Ötesi alanlardaki her tür Ar-Ge, Ür-Ge faaliyetleri için test, doğrulama ve deneme altyapısı sağlamak ve kendi kaynaklarımızla ürettiğimiz yeni hizmetleri insanımıza sunulmasına destek vermek.” şeklinde konuştu.

Bakan Yardımcısı Sayan: Hedefimiz 5G’ye yerli ve milli ürünleri kullanarak kendi altyapımız ile geçişi sağlamak

Sayan, “Ülkemizin 5G ve 6G teknolojilerine geçiş sürecinde, yerli ve millilik oranlarını, hep en üstte tutuyoruz. Yaptığımız çalışmalar ve gayretlerimiz meyvelerini de veriyor. 4,5G’nin ilk yatırım döneminde sektördeki yerli ve milli yazılım oranımız yüzde 1 iken; bugün yüzde 33’leri geçmiştir. Bilgi teknolojileri sektörünün hizmet ve yazılım alt sektörlerinde yerli üretim payının %75’leri bulduğunu belirtmek isterim.” sözleriyle konuşmasını noktaladı.