TRABİS’in Tanıtımı Kamuoyuna Yapıldı
15 Aralık 2022

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde, düzenlenen programda. tr Ağ Bilgi Sistemi TRABİS tanıtıldı. Programın açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan, “Küreselleşen günümüz dünyasında internet; iletişim kurmanın, hizmet ve ürün satabilmenin, bankacılık işlemlerinin ve hayatımızı kolaylaştıran sayamayacağımız daha birçok işlemin en kolay, en hızlı ve en maliyetsiz yolu” dedi.  Sayan, “İnternet alan adları da ayrı bir önem kazandı. Günümüzde internet alan adları tıpkı bir marka, ticaret unvanı, işletme adı gibi kurum/kuruluşları, işletmeleri tanıtmaya ve onları diğerlerinden ayırt etmeye yarayan en önemli araçlardan birisi” şeklinde konuştu.

Bakan Yardımcısı Sayan: Belgesiz Olarak İlk Gelen İlk Alır

İnternet alan adlarına ilişkin BTK tarafından hazırlanan mevzuat ile alan adı tahsis işlemlerinde 1990 yılından bu yana ODTÜ tarafından yürütülmüş olan alan adı tahsis yöntemlerinde köklü değişikliklere gidildiğini belirten Sayan, “Bakanlığımız tarafından İnternet Alan Adları Yönetmeliği hazırlanmış ve Yönetmelikle “.tr” uzantılı alan adlarının tahsisine ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesi görev ve yetkisi BTK’ya verilmiştir” açıklamasında bulundu.

Sayan, “Düzenlemelerin getirdiği diğer bir yenilik TRABIS öncesi süreçte belgeli olarak tahsis edilen “com.tr”, “org.tr” ve “net.tr” uzantılı alan adlarının belgesiz olarak ilk gelen ilk alır prensibiyle tahsis edilmesi başladı ve bu yöntem ile birlikte alan adı tahsis işlemleri kolaylaştırıldı” bilgisini verdi.

Bakan Yardımcısı Sayan: Dolandırıcılık Vakalarına Karşı Önlem Alınmakta

TRABİS’le gelen diğer bir yeniliğin alan adlarının kötüye kullanımını önlemek amacıyla oluşturulan “tahsise kapalı alan adları” ve “tahsisi kısıtlı alan adları” listeleri olduğunu söyleyen Sayan, “ Buna ek olarak, USOM tarafından tamamen iç kaynaklarla geliştirdiğimiz yerli ve milli AZAD adı verilen yapay zeka tabanlı uygulama ile alan adları üzerinden yapılabilecek phishing adını da verdiğimiz dolandırıcılık vakalarına karşı önlem alınıyor” sözleriyle konuşmasını noktaladı.