Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, ShiftDelete'in Geleneksel İftar Programına Katıldı.
14 Nisan 2023

Bu yıl 13. kez düzenlenen ShiftDelete (SDN) geleneksel iftar programı İstanbul’da gerçekleşti. İftar gecesinde davetlilere kısa bir konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Bu sene deprem felaketi sebebiyle buruk bir Ramazan ayı geçiriyoruz,  maalesef ülke olarak çok üzücü ve zor günler yaşıyoruz” dedi.

Sayan, “Depremin gerçekleştiği tarihten bu yana neredeyse tüm mesaimizi depremin yarattığı tahribatın onarımına ayırdık. Kendi adımıza yaşanan bu felaketten önemli dersler çıkardık. Olası bir deprem felaketine karşı “Kriz planlarımızı” güncelledik. Diliyorum ki böylesi büyük bir felaketi dünya üzerinde hiçbir toplum bir daha tecrübe etmesin. Bu vesileyle yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.” açıklamasında bulundu.

Bakan Yardımcısı Sayan: Üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız.

Bakan Yardımcısı Sayan, “Siber güvenlik alanında Bakanlığımız desteği ile BTK bünyesinde bulunan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi USOM, ülkemizde yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı siber tehditleri önlemek amacıyla alarm, uyarı ve duyurulara ilişkin faaliyetler yürütüyor ve kritik durumlarda yerinde müdahale ekipleriyle olayın kontrolünün sağlanmasında önemli bir rol üstleniyor” diye konuştu.

Yazılım sektöründe gençlerin önünü açmak, onları bu alanda nitelikli ve donanımlı hale getirerek istihdama kazandırmak amacıyla var güçleriyle çalıştıklarını belirten Sayan, “BTK Akademi, BTK Yaz Kampları, Kodlama Maratonları vb çok sayıda başarılı projeyi hayata geçiriyoruz. Aynı zamanda deprem bölgesinde hizmet veren güvenli internet tırlarımızda oluşturulan mobil sınıflarda, depremden etkilenen tüm çocuklarımıza eğitimler vermeye devam ediyoruz.” dedi.

Üzerlerine düşen sorumluluğun farkında olduklarını özellikle vurgulayan Sayan, ”Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi “Bugüne kadar 2023 hedeflerimizin ışığında ilerledik, bundan sonra Türkiye Yüzyılı vizyonuna doğru yürüyeceğiz." diyerek konuşmasını sonlandırdı.